Przechowuj swój śpiwór lub odzież puchową w czystym, suchym, przewiewnym i zacienionym miejscu. Powinny one wisieć luźno, być rozłożone swobodnie lub włożone do większego worka wykonanego z przewiewnego materiału.
Odzieży i śpiworów puchowych nie należy przechowywać w ciasnym worku transportowym dłużej niż jest to niezbędne. Po dotarciu na miejsce noclegu powinny zostać rozpakowane i rozłożone tak szybko, jak to możliwe. Śpiwór należy wyjąć z worka i roztrzepać co najmniej 15 minut przed użyciem.
Przed spakowaniem lub składowaniem sprzęt puchowy powinien być jak najlepiej wysuszony.
Nigdy nie wkładaj wilgotnego śpiwora lub odzieży puchowej do ciasnego lub nieprzewiewnego worka! Jeśli nie możesz ich wysuszyć (np. z uwagi na warunki pogodowe), pozostaw je niespakowane lub wyjmij z worka i wysusz lub wywietrz jak najszybciej.
W trakcie wędrówki korzystaj z każdej nadarzającej się okazji, aby choć przez pół godziny wywietrzyć lub dosuszyć swój śpiwór lub kurtkę.
Dbaj o czystość śpiwora czy kurtki, a częste pranie nie będzie konieczne!
Aby zminimalizować ryzyko szybkiego zabrudzenia śpiwora, do spania używaj długiej bielizny i skarpetek, ewentualnie specjalnego prześcieradła.
Drobne plamki i inne powierzchniowe zabrudzenia można usuwać za pomocą wilgotnej gąbki i mydła po uprzednim przesunięciu puchu spod czyszczonej powierzchni materiału (trudno wypłukać puchowe wypełnienie, natomiast pozostawienie resztek mydła powoduje pogorszenie właściwości puchu). Podczas usuwania mydła należy oszczędnie stosować wodę, tak aby nie zmoczyła wypełnienia.
Ręczne pranie jest najbezpieczniejszą choć czasochłonną metodą domową. Najwygodniej posłużyć się wanną. Najpierw należy namoczyć śpiwór, jednak nie dłużej niż godzinę. Po dodaniu mydła, płynu do prania wełny, a najlepiej specjalnego środka do prania puchu, należy delikatnie wygniatać śpiwór, uważając, aby dokładnie rozprowadzić środek piorący. Wyprany śpiwór trzeba kilkakrotnie wypłukać w chłodnej wodzie, a następnie usunąć jej nadmiar przez odwirowanie, odcieknięcie lub wyciśnięcie. Nie należy śpiwora wyżymać! Z mokrym śpiworem należy obchodzić się delikatnie, aby nie doszło do rozerwania ścianek komór puchowych.
Mniejsze produkty puchowe, jak cienkie śpiwory, kurtki czy kamizelki można prać w domowych pralkach bębnowych. Większe śpiwory nie mają jednak szans na dokładne wypranie. Jak w przypadku prania ręcznego, należy najpierw produkt namoczyć, następnie nastawić pralkę na funkcję prania delikatnego lub prania wełny w 30°C. Należy używać delikatnych środków piorących, najlepiej specjalistycznych środków do prania wełny. Nie można używać detergentów, wybielaczy, ani zmiękczających płynów do płukania.
Produkty puchowe należy suszyć od razu po wypraniu, do momentu, gdy puch jest już całkowicie suchy i w pełni sprężysty. Można suszyć w suszarkach bębnowych. Należy wówczas ustawić najniższą temperaturę (max. 30°C) oraz włożyć do bębna suszarki kilka czystych piłek tenisowych, które rozbiją mokre bryłki puchu. Proces suszenia w przypadku grubszych śpiworów może trwać nawet kilka godzin.
W przypadku braku suszarki bębnowej, śpiwór należy suszyć rozłożony w czystym, suchym, przewiewnym i zacienionym miejscu. Aby wilgotny puch się nie zbrylił, trzeba go często wzruszać i roztrzepywać delikatnie, dopóki nie wyschnie. Suszenie może zająć nawet kilka dni.
Choć produkty puchowe można wyprać i wysuszyć w domu, zalecane jest jednak oddanie ich do profesjonalnego czyszczenia w sprawdzonej pralni wodnej. Szczególnie dotyczy to większych produktów (śpiwory, kurki puchowe). Pralnia zapewnia kompleksową usługę – dokładnego wyprania, poprawienia parametrów puchoszczelności materiału przy użyciu profesjonalnych środków Nikwax Down Proof (opcjonalnie) oraz odpowiedniego procesu suszenia. Produkty puchowe profesjonalnie wyprane w najpełniejszym stopniu odzyskują swoje pierwotne właściwości.